Miks mitte võtta kiirlaenu?

Ühtäkki aga enam ei suuda vastu panna ja leiad mõttes õigustusi, et selle jaoks ju kiirlaenud ongi… Siiski, emotsiooniostude jaoks kiirlaenu võtta ei tasu. Kuigi võib tunduda, et paarsada eurot laenata pole ju midagi hullu, siis tasub meeles pidada, et kiirlaenud on kõrge intressiga ja paarisajast eurost tuleb tunduvalt rohkem tagasi maksta.

Luksusliku elustiili viljelemine

Iga inimene tahab olla hinnatud, eriline, silmapaistev. Kõige lihtsam on seda teha ilusate disainerriietega, lahedate pidudega, luksuslike reisidega, mida Instagramis jagada, hoolimata sellest, et sul ei ole sellist rahalist sissetulekut, mis seda võimaldaks. Sellest tuleneb ka ütlus “We impress people we don’t like with money we don’t have”. Paljud sirutavadki käe sellises olukorras laenude poole, et finantseerida oma luksuslikku elustiili, millega teistele muljet avaldada. Jah, üksikuteks suuremateks reisides võib reisilaenu ehk võtta, kuid kindlasti ei tohiks laenu abil finantseerida elustiili, mida tegelikult ülal pidada ei jõua. Pikas perspektiivis on selline käitumine majanduslikult väga ebamõistlik ja võib tekitada hoopis rahalisi raskusi.

Teiste laenude tagasimaksmine

Väikese sissetuleku juures võib laenu võtmine olla väga ahvatlev, kuid sellest võib kujuneda väga nukker ring, kus laenu võetakse teiste laenude tagasimaksmiseks. Kiirlaen on kõrge intressiga ja seda ei tasuks võtta teiste laenude tagasimaksmiseks. Kui sul on kogunenud mitmeid kõrge intressiga laenusid, siis tasub mõelda laenude refinantseerimise peale. See tähendab, et sa võtad soodsama intressiga laenu mõistlikult pika perioodi peale, et igakuised laenumaksed oleksid jõukohased, ning tasud selle rahaga ära kõik oma kõrgema intressiga laenud.

Eesmärgipärased ostud

Kiirlaen võib olla mõistlik rahaline vahend, kui sul vaja teha mõned eesmärgipärased ostud. Näiteks sa oled juba pikka aega mõelnud uue külmkapi või muu kodutehnika soetamise peale ja sa leiad sobiva toote olulise sooduspakkumisega, kuid on palgapäevani veel loetud päevad aega. Sellisel juhul võib tõesti kaaluda laenu võtmist. Kindlasti tasub enne siiski mõelda läbi ka muud variandid – kas järelmaks oleks soodsam? Kas kannatab seda ostu edasi lükata, et selle jaoks veidi raha koguda? Kas sellist summat laenates saaks võtta ka soodsama intressiga tarbimislaenu?

Hädavajalikud väljaminekud

Elus tuleb ootamatusi ette, mille peale oma eelarvet planeerides ei mõtle. Selle juhtumise tõenäosus on lihtsalt liiga väike. Üheks selliseks valdkonnaks on tervisega seonduvad kulud. Olgu selleks ravimid, arsti visiiditasu, taastusravi vms. Tervis on inimese kõige olulisem vara ja selle eest hoolitsemist ei tohiks edasi lükata. Teiseks on ootamatud remondivajadused. Ei ole mõeldav, et korteris toimunud veeavarii puhul jääd järgmist palgapäeva ootama, enne kui remondimehe kutsud. Samuti on autodel kalduvus just kõige ebasobivamal hetkel hakata iseloomu näitama. Kui sa autot igapäevaselt ei kasuta, siis pole probleemi, aga juhul, kui see on vajalik sulle tööl käimiseks, siis on oluline sõiduk kiirelt taas töökorda saada. Selliste ootamatute väljaminekute puhul võib mõelda kiirlaenu võtmisele.

By Jaan Kelder

Jaan Kelder, sündinud 10. novembril 1971, on eesti ajakirjanik; on lõpetanud Tartu Ülikooli ajakirjanduse erialal 1994. aastal.