Elamine koos koroonaviirusega

Ülevaade uuest pandeemia lainest

Me peame õppima ja harjuma elema koroonaviirusega. Koroona on tulnud, et jääda. Sügisesse on juba arvatud kolmas laine (ja seejärel neljas, viies laine).

Vaktsiinitööstus on jõudnud teha suuri pingutusi vaktsiini levitamiseks, ning on uuteks laineteks valmis. Riik, omavalitsused ja linnad pole valmis uuteks viiruse laineteks. Pandeemia ei saa lõppeda, kuna uued muteerunud koroonaviiruse tüved levivad kiiremini kui suudetakse vaktsineerida.

10. mail nimetas WHO India tüve B.1.617 ja selle alamliigid murettekitavaks variandiks. See klassifikatsioon tähendab, et variant võib olla nakkavam või põhjustada raskemat haigestumist, ei reageeri ravile, vaktsineerimisel ei teki immuunvastust või seda ei saa standardtestidega diagnoosida. Ühendkuningriigist, millel on maailmatasemel viiruste sekveneerimisvõimalused, on tulnud hoiatus, et B.1.617.2 – Indias esmakordselt leitud variandi alamtüüp – levib tõenäoliselt kergemini, kui näiteks esmakordselt Ühendkuningriigis leitud väga nakkav B.1.1.7.

Mida rohkem viirus levib, seda rohkem on sellel võimalusi muteeruda ja luua uusi variante, mis võivad lõpuks vastu seista praegustele vaktsiinidele, ähvardades õõnestada riikide edusamme pandeemia ohjeldamisel.

Meie pakutud tegevuste eesmärk on vähendada võimalusi nakkuskollete tekkimiseks ning uuteks sulgemiseks jagades ning levitades FFP2 respiraatoreid, kui oluliselt suurema kaitsega maske. Täna levinud kirurgilised ning madalama kaitsetasemega tolmumaskid, isetehtud maskid ei anna nii suurt kaitset SARS CoV-2 vastu kui FFP2 maskid.

  1. Muudame FFP2 respiraatorid kättesaadavaks ja/või odavamaks kõigile, vähendades uut nakatumisohtu ja seeläbi majanduse ja elukorralduse sulgemist.
  2. Kogume kokku kasutatud kaitsemaskid minimeerides saastunud maskide sattumist olmeprügi hulka, ning suunates kokku kogutud maskid ümbertöötlemisse, mitte tavapärasesse põletusse. 

Tegevusplaan

  1. Kohalikud omavalitsused jagavad läbi sotsiaalhoolekande tasuta maske. Elanikkonna kaitsetum osa on eriti avatud uuteks nakatumisteks, sest neil pole kaitsevahendiks ressursse. Samuti saab sotsiaalhoolekande asutustesse paigaldada kasutatud maskide kogumiskastid.
  2. Omavalitused saavad koolides ja lasteaedades jagada peredele regulaarselt maske ning laste kaudu saab varustada kogu hõimkonna kaitsevajaduse. Keskmine Eesti pere suurus on 2,4 inimest. Igale inimesele on ette nähtud 1 mask päevas.
    1. Varasemate lainete ajal on koolid nagunii koolitoitu saatnud koju. Äärmuslikul juhul saab koos koolitoidupakiga saata koju respiraatorite koguse.
    2. Lasteaedades käivad vanemad saavad koju kaasa võtta iganädalaselt ettenähtud respiraatorite paki.
    3. Respiraatorid on kerged ja hõlpsalt mahuvad koolikotti. Erinevates kooliastmetes õppivad lapsed saavad ja jõuavad ise leibkonnale mõeldud paki koju viia. 
  3. Luua vastutustundliku omavalitsuse embleem Turvaline linn (Tallinn/Pärnu),  mis tõendab, et kasutatakse nõuetekohaseid kaitsevahendeid COVID-19 piiramiseks. Osalejad teevad ja järgivad kõike viiruse piiramisse puutuvat, et COVID-19 uusi puhanguid ei tuleks jagades ning levitades oma külastajatele ja tellijatele tasuta kaitsemaske.

Maskide tootmine ja kvaliteet

Maskid on 100% nõetekohaselt toodetud Eesti ettevõtte poolt. Sertifitseeritud. Väga kiired tarnetingimused lähtuvalt tootmise asukohast Baltikumis.

Published
Categorized as disain

By Jaan Kelder

Jaan Kelder, sündinud 10. novembril 1971, on eesti ajakirjanik; on lõpetanud Tartu Ülikooli ajakirjanduse erialal 1994. aastal.